Kитайска кухня: пържен ориз и пържени динени кори
Израснах в семейство, в което винаги се е обръщало голямо внимание на храната, включително на експериментите с екзотични рецепти. Не крия, че съм се повлияла от това и винаги съм си угаждала, затова и килограмите ми могат доста да варират. През последните две години радикално промених начина си на хранене, изключвайки силно въглехидратните храни (хляб, картофи, ориз) и всичко, съдържащо захар. В определени периоди от годината все пак си позволявам да се насладя на всичко „забранено“. През последния такъв отрязък от време случайно попаднах на китайски ресторант и няколко пъти се храних в него, като специално си поръчвах пържен ориз. Беше много вкусно и се замислих, че едва ли е толкова трудно да си приготвя нещо подобно вкъщи.
Повечето традиционни китайски ястия са недостъпни за нас основно заради специфичните съставки, които са трудни за намиране и същевременно не са по джоба на всеки. Всъщност, китайските ресторанти във всяка една държава адаптират рецептите си според особеностите на местната кухня. И все пак, оризът е един от най-достъпните продукти – може да се намери във всеки един магазин, а освен това не е скъп.
Eдно от първите ястия, които всеки интересуващ се от китайската кухня трябва да научи, е пърженият ориз. Той е основата на много рецепти, лесен е за приготвяне и не са нужни специални умения. Необходими са само зелен лук, яйца, сол и черен пипер, и соев сос (или сос от стриди). Можете да добавите месо и други зеленчуци, ако желаете, и да го ползвате за гарнитура или основно ястие.
Тъй като много хора не правят съществена разлика между различните видове азиатска кухня, необходимо е да внеса пояснение,че японските и китайските рецепти се различават заради различния вид ориз, който се ползва. Китайците използват ориз с по-дълги зърна ( който е „сух ориз“), а японците – ориз с по-къси зърна (който е и по-лепкав).
Преди да продължа с допълнителните пояснения, ще спомена нещо, което не трябва да се пренебрегва. Слабо известно е, но пърженият ориз не трябва да се оставя часове наред на стайна температура. Бактерията B. cereus (Бацилиус цереус) произвежда токсини и може да причини хранително отравяне. Храните с високо съдържание на нишесте са най-често засегнати от нея. Традиционното притопляне на ориза, включително практикуваното от бабите ни потворно запичане, може да унищожи бактериите, но не и да унищожи вече освободените токсини. Повече по темата можете да научите тук.
Подборът на подходяща мазнина, която да има неутрален вкус и да не промени аромата на ястието играе важна роля в автентичната китайска кухня. Най-често използваната мазнина е рапичното олио, но мненията за него са противоречиви. От една страна е считано за полезно, тъй като е богато на Омега-3, а от друга – процесът му на добиване търпи много критики, защото според някои теории по време на него Омега-3 мастните киселини се превръщат във вредни за здравето трансмазнини. Всеки има различни представи за здравословно готвене, така че няма да се опитвам да Ви налагам своите. Подберете подходяща според Вас мазнина с неутрален вкус и можете да започвате с готвенето.
Рецептата, която съм подбрала, е от allrecipes.com, оригиналът й можете да видите тук.
Пържен ориз с пиле
Време за приготвяне: 15 мин.
Брой порции: 4
Енергийна стойност за проция: 255 ккал (10.2 г мазнини, 25.9 г въглехидрати, 14.1 г протеин, 83 мг холестерол)
Продукти:
1 яйце
1 с.л. вода
1 с.л. масло
1 с.л. растително олио
1 лук, накълцан
2 ч.ч. сварен бял ориз, студен
2 с.л. соев сос
1 ч.л. черен пипер
1 ч.ч. сготвено пилешко месо, нарязано
Приготвяне:
В малка купа разбийте яйцето с водата. Разтопете маслото в голям тиган на средна температура. Добавете яйцето и оставете да се изравни за 1-2 минути. Махнете тигана от котлона и нарежете на късчета.
Затоплете олиото в същия тиган, добавете лука и задушете, докато омекне. След това добавете ориза, пилето и черния пипер. Пържете за около пет минути, след което добавете яйцето. Сервирайте ястието топло.
Да Ви предложа просто ориз е твърде банално, затова ще споделя информация за един нетрадиционен продукт, която ми попадна наскоро и допадна на практичната ми натура. Лято е и вероятно няма човек, който да не се разхлажда с диня. Както се оказа, в Китай не изхвърлят почти нищо от този вкусен летен дар от природата. В китайската кухня намират приложение и корите, и семките на динята. Тъй като приготвянето и консумацията на семките са доста по-трудоемки, няма да се спирам на тях.
Ползите от динените кори са многобройни поради високото им съдържание на витамините А, С, В6, цинк, ликопен, феноли и флавоноиди. Сред тях можем да изброим красива кожа, нормализиране на кръвното налягане, подобряване на имунитета, нормализиране на теглото, намаляване на сутрешното гадене при бременните жени, повишаване на либидото, подобряване на здравето на простатата.
Пържени динени кори
Рецептата, която съм подбрала, е от waterlemon.org, и продуктите са достатъчни за четири порции.
Продукти:
2 ч.ч. динени кори, нарязани на жулиени (само от бялата част от около ½ диня без семки)
1 ч.ч. моркови, нарязани на жулиени
настърган джинджифил (парче около 2,5 см)
1 скилидка чесън
½ ч.ч. зелен лук
1 с.л. мед
1 с.л. соев сос
1 с.л. рибен сос
2 с.л. сусамово олио
½ ч.ч. свежи листа от босилек, накъсани
¼ ч.ч. листа от мента
¼ ч.ч. пресен кориандър
люспи червен пипер (по желание)
Приготвяне:
1. Загрейте сусамовото олио в уок тиган на висока температура. Добавете динените кори и запържете, бъркайки постоянно за 1-2 минути. Оставете на висока температура за още 1 минута, без да бъркате.
2. Добавете зеления лук и разбъркайте.
3. В малка купа разбийте заедно меда, соевия сос, рибения сос, чесъна и джинджифила.
4. Излейте соса върху динените кори и гответе още 30 секунди до 1 минута.
5. Свалете от котлона и добавете босилека, кориандъра и ментата. Разбъркайте.
6. По желание поръсете с люспите червен пипер.
Тъй като постепенно се връщам към нормалния си хранителен режим, няма да споделям ястия с ориз, но втората рецепта е подходяща за стила ми на хранене и с удоволствие ще споделя резултата, когато я изпробвам. Надявам се споделените рецепти да са Ви допаднали. Добър апетит!